Alarm Sistemi

Alarm Sistemi
Kablolu Hırsız Alarm Sistemi Alarm sistemleri birçok teknoloji gibi, yıllar geçtikçe teknolojilerin özellikle fiyat ve dağıtım olarak daha ulaşabilir olmasıyla hayatlarımıza hızlı bir giriş yaptı. Alarm sistemleri, çoğumuzun öngörebildiği ama beklemediği durumlarda hayatımızı kolaylaştırmak ve bizi güvene almak için tasarlandı. 

güvenlik sağlamayı amaçlayan, caydırıcı ve koruyucu özellikleri bir arada bulunduran cihazlara verilen isimdir. 

Farklı eklentilerle alarm sistemleri daha kapsamlı olabilir, ya da ihtiyacınıza uygun olarak daha kapsamlı kalabilir. 

Alarm sistemleri genellikle; Hırsızlık, Yangın, Acil Sağlık, Gaz Kaçağı, gibi temel tehdit ve kazalardan sizi korumak için tasarlanmıştır. Bunların her biri için ayrı ayrı alarmlar alabilir ya da güvenlik şirketlerinin birlikte sunduğu çözümler ile evinizi ya da işyerinizin geniş bir çerçevede güvenliğini sağlayabilirsiniz. Güvenlik şirketleri bu alarm sistemleriyle birlikte, alarm izleme merkezleri ve panik butonu ya da kamera kaydı vb. ek hizmetler de sunmaktadır. O nedenle alarm sistemlerini alıp taktırmanın sağlayacağı güvenliğin bir sonraki aşamasına bu güvenlik şirketlerinden biriyle anlaşarak ulaşabilir ve kendinizi tam anlamıyla güvende hissedebilirsiniz.

Alarm sistemi nasıl çalışır?
Alarm sistemi mahiyetine göre farklı çalışma prensiplerine sahiptir. Her farklı durum için özelleştirilmiş alarm sistemleri, bu farklı durumları algılamaya yönelik farklı sensörlerle çalışır. Ancak temelde prensibi aynıdır. Buna göre, öncelikle sensörlerle yangın, hırsızlık, gaz kaçağı vb. durum algılanır, sensörlerin gönderdiği sinyallerin alarm sinyaline dönüşmesi sağlanır ve ardından duruma göre alarm izleme merkezine sinyal göndermek, siren çalmak ve sorunun giderilmesine yardımcı olmak gibi işlemler vasıtasıyla alarm harekete geçer. 

Hırsızlık alarm sistemleri 
Hareket sensörü, para tuzağı, manyetik kontak ve cam kırılma dedektörü gibi sensörler yardımıyla hırsızlık olduğu farkedilir, alarm sinyali gönderlir ve sirenler çalmaya başlar. Bu sirenler caydırıcı özelliktedir. Buna ek olarak, aboneliğiniz varsa alarm izleme merkezine sinyal gönderilerek ilgili birimler evinize gönderilir.
Kablosuz Alarm Sistemi Kablosuz alarm sistemi, her yere uygun olacak bir alarm sistemi değildir. Genellikle ev alarm sistemi olarak geçen kablosuz modeller, daha çok dekoratif kaygılardan dolayı tercih edilebilecek alarm sistemidir. Ayrıca home ofis tarzı veya dekorasyonuyla ön plana çıkmış mimari yapılar ve binalar için de kablosuz modeller tercih edilebilir. Böylece kabloların dekorasyonda yaratacağı eksi etki ortadan kaldırılabilir.

Kablosuz alarm sistemlerinin en önemli dezavantajı pille çalışmalarıdır. Lion pil kullanılan ürünlerin belli bir zaman sonra pillerinin zayıflaması ve tükenmesi söz konusudur. Bu durum alarm sisteminin birden devre dışı kalması anlamına gelir. Bu da, güvenlik zafiyeti meydana getirir. Bu gibi durumun yaşanmaması için kullanım kılavuzunda yazılan pil değişim süresini takip etmek önemlidir. Böylece pille ilgili sorunlardan dolayı alarm sisteminin devre dışı kalmaması sağlanabilir.

Kablosuz alarm sistemlerinin çok pahalı eşyalara sahip veya önemli olduğu düşünülen malların bulunduğu yerlerde tercih edilmemesi en iyi yöntemdir. Kablolu sistemlerin güç kesintisi gibi sorunları olmadığından dolayı herhangi bir hırsızlık girişimi sırasında devre dışı kalmış olma ihtimalleri de düşüktür. Kablolu sistemlerde olduğu gibi kablosuz sistemlerde de iletişim ve haberleşme sistemleri yer alır. Tekli veya çiftli siren özelliklerine göre değişik ürün özellikleri bulunan kablosuz sistemlerin uygulanacak mekana göre ekstra özellikler de eklenebilmesi mümkündür.

Alarm seçimi yapmadan önce mekanda keşif yapılması ve en uygun alarm ürününün ona göre belirlenmesi en doğru ilerleyiş şeklidir.