Bnc Konnektör Nedir?

Bnc Konnektör Nedir? Bnc konnektörler / BNC koaks konnektör, günümüzde en yaygın kullanılan RF konnektörüdür. Kullanımı kolaydır ve yüksek performans gösterir. CCTV kamera sistemleri, osiloskop, ses generatorleri, güç ölçüm cihazları, fonksiyon generatorlerine kadar koaksiyel ve ekranlı kablonun kullanıldığı heryerde kullanılmaktadır.

BNC konnektörlerin birçok özelliği vardır. Bunlardan en önemlisi kilitli montaj yapısıdır. Bu sayede kablonun kazara çekilmesi gibi olası sorunlar önlenmiş olur. BNC konnektörler ayrıca sabit empedanslı konnektörler olarakta isimlendirilir. Bu, empedansın konnektörün her yerinde aynı olduğunu gösterir. Kullanılan koaksiyel kablo ile BNC konnektörlerin aynı empedansa sahip olmaları önemlidir. Empedans farklılıkları sinyalde yansıma ve zayıflamaya yol açacaktır.

BNC gelişimi
BNC konnektör 1940 lı yılların sonunda geliştirilmiştir. İsmini süngü şeklindeki kilitleme şeklinden ve bulan kişinin isim ve soyisminden alır, Bayonet Neill Concelman. BNC konnektör yüksek kaliteli ve güvenilir bir konnektöre ihtiyaç duyulduğu için tasarlanmıştır. Ayrıca kullanımda olan N ve C tip konnektörlerden daha ufak bir konnektör arayışıda tasarımında önemli bir etkendir.
BNC teknik özellikleri
BNC spefisikasyonlar üreticiden üreticiye değişsede belli başlı temel noktalar vardır. Konnektörler temel olarak iki tiptir :
50 ohm ve 75 ohm
CCTV kamera sistemi uygulamalarında 75 ohm olan BNC konnektörler kullanılır. BNC ler bunun dışında üretildikleri malzemeye göre de sınıflandırılır. Ancak CCTV sistemleri için 75 ohm değerini sağlaması hayati önem taşır.

BNC konnektör çeşitleri Nelerdir?
T BNC : Bir kamera görüntüsünü ikiye bölmek için kullanılır. Ortada bir erkek uç ve yanlarda iki dişi uçtan oluşur. Bölme işlemini pasif olarak yaptığı için bölünen görüntülerin uzun mesafelere taşınması önerilmez. Sinyaldeki zayıflama görüntüyü olumsuz etkileyecektir.

TOS BNC : RCA konnektörlerin BNC uca dönüştürülmesinde kullanılan bir adaptördür.

BNC – RCA Adaptör : TOS BNC’ den farklı olarak BNC konnektörü RCA konnektöre çevirir.

Ara BNC : İki BNC konnektörün birleştirilmesinde kullanılır, iki ucuda dişidir. Özellikle CCTV kabloya ek yapılması gereken yerlerde kullanılmalıdır. Böylece empedans uyumu maksimum düzeyde sağlanacağından görüntü sinyali kaybı minimum düzeye indirilecektir.