Güvenlik Kamerası Genel Çalışma Prensibi

Güvenlik Kamerası Genel Çalışma Prensibi CCTV kameraların nasıl çalıştığından genel olarak bahsedecek olursak; kamerada görülen görüntülerin hepsi, birer ışık yansımasıdır. Yani bir nevi gözümüzün çalışma mantığı gibi bir sistem söz konusu. Görüntü ışığının kameraya ilk geçiş noktası mercektir. Mercek gelen ışıkları, sensörün üzerine toplamaya yarar. Gözümüzün merceği bozulduğunda nasıl dış çevremize odaklanamıyorsak aynısı güvenlik kameralarının merceği içinde geçerlidir. Eğer kalitesiz bir mercek kullanılırsa bazı ışıklar kaybolacaktır veya düzgün bir şekilde odaklanmayacaktır. Dolayısıyla kaliteli bir görüntü elde edilemeyecektir. Yalnızca cam ve plastik alaşımlı mercekler olmak üzere iki çeşit mercek bulunmaktadır. Cam mercekler kaliteli görüntü elde etmenizi sağlar.

Mercekten geçen görüntü, odakta sensörün üzerine düşer. Bu noktada iki tip sensör bulunmaktadır; CCD ve CMOS sensörler. CCD sensörü, CMOS'a göre daha düşük ışık şiddetlerinde daha net görüntü almamızı sağlayabilen bir teknolojiye sahiptir. CMOS sensörü üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde onunda daha düşük ışık seviyesine çekilmesi başarılmıştır. Görüntü kalitesinin artması durumunda kameralarda CMOS tercih edilir. Çünkü o ebatta bir CCD üretimi zor ve maliyetlidir. Sensörden sonra kameranın kalitesini ve fiyatını da büyük ölçüde etkileyen DSP bulunur. Sensörle DSP arasında, AFE denilen bir arabirim elemanı bulunmaktadır.  AFE açıklamasına toplanan analog sinyali DSP de işlenebilmesi için dijital sinyale çevirir. AFE'nin kalitesi ne kadar yüksek olursa kameranın maliyeti de o boyutta artmaktadır.

Son elemanımız DSP'nin görevi sinyal işleme yapmaktır. Çalışma koşullarının seçim durumları bulunmakdır. Eğer seçici davranılıp birçok özelliği içinde barındıran bir  DSP seçilirse bu kamera fiyatını da arttıracaktır.


Bu kriterleri sıralayacak olursak;
BLC: Arka ışık dengeleme özelliği.
WDR: Işık,  gölge farklılıklarının çok olduğu alanlarda, ışık yoğunluğunu dinamik olarak ayarlanmasıdır.
OSD: Kameranın menüsüne girmeyi sağlayan özelliği.
HLM: Yüksek ışık şiddetlerinde maskeleme özelliği gibi seçeneklerdir.

Tüm bu özellikler DSP tarafından sağlanmaktadır. Kamerada bu özelliklerin bulunması DSP'nin özelliğini ve fiyatını arttırır. DSP bu özelliklerin dışında görüntüyü işleyerek analog veya dijital olarak çıkış verir. Bundan sonraki katmanda bunu istereniz IP kamera (gelen analog sinyali DVS ile işleyip ethernet bağlantısı üzerinden yayın yapabilen kameralar), analog kamera veya HD-SDI kamera olarak kullanabilir.